Višestruko je povećana programska djelatnost Ustanove, u cilju proširenja i diversifikacije kulturne ponude Budve
U periodu od dolaska istoričarke umjetnosti mr Lucije Đurašković, predsjednice budvanskog DEMOS-a, na čelo Ustanove, od marta 2017. godine realizovani su značajni projekti:
Višestruko je povećana programska djelatnost Ustanove, u cilju proširenja i diversifikacije kulturne ponude Budve.
Za posjetu i turističko razgledanje osposobljeni starogradski bedemi.
Nova prezentacija konzerviranog kamenog mozaika iz rimske vile urbane, koji se godinama nalazio u prostoru crkve Santa Marija in Punta u lapidarijum Muzeja grada Budve. Ranija lokacija na kojoj je bio smješten mozaik, je iz više razloga bila neuslovna (vlažnost vazduha, prisustvo soli, ideološki razlozi, nemogućnost realizacije bilo kakvih programa u tom prostoru...).
Urađena je digitalizacija postavke Muzeja grada Budve i kulturne baštine Starog grada – postavljanje na Google Maps 3D ture po Starom gradu.
Ustanova je, u saradnji sa Opštinom Budva po prvi put aplicirala na dva evropska projekta Interreg trilateralne saradnje (Italija – Albanija – Crna Gora).
Po prvi put je aplicirano Ministarstvu kulture Crne Gore za održavanje internacionalne manifestacije „Dani evropske kulturne baštine“ u Budvi, što je prihvaćeno i za šta su od njih dobijena finansijska sredstva. Ova manifestacija je uspješno realizovana krajem septembra dokumentarnom izložbom „Kulturni pejzaž budvanskog priobalja“, koju su pratila stručna predavanja i promocija knjige.
Kroz programsku djelatnost Ustanove nastavljena je i dodatno intenzivirana međunarodna saradnja sa ambasadama, institucijama kulture, organizacijama i pojedincima iz brojnih evropskih zemalja (između ostalih: Velika Britanija, Finska, Francuska, Italija, Njemačka, Rusija, Hrvatska, Srbija).
Završetak konzervatorskih radova na antičkim pilonima u Starom gradu i njihova prezentacija.
Na inicijativu direktorice JU Muzeji i galerije Budve, Lucije Đurašković, pristupilo se sanaciji postojećeg objekta koji natkriva Petrovački kasnoantički mozaik.
Program povodom obilježavanja 170 godina od objavljivanja „Gorskog vijenca“ – dokumentarno-umjetnička izložba, okrugli sto i objavljivanje fototipskog izdanja „Gorskog vijenca“ na latinici (prvo izdanje priredio Stefan M. Ljubiša, 1868).
Pretprogram tradicionalnog Međunarodnog festivala klapa Perast po prvi put je organizovan u našem gradu, kao najjužnijem dijelu Boke (s istorijskog, tradicionalnog i kulturnog aspekta), a u organizaciji ove Ustanove. Program je sadržao dokumentarnu izložbu muzejskih predmeta i muzičko-dramske segmente, kojima su afirmisani nematerijalna kulturna baština i stvaralaštvo Budve i Paštrovića.
Otvorena je izložba „Arheološki nalazi iz Njemačke“, u saradnji sa Njemačkim arheološkim institutom iz Berlina.
Povodom 45 godina postojanja i rada budvanske Moderne galerije relizovana je izložba slika čuvenih crnogorskih i jugoslovenskih slikara Mila Milunovića i Petra Lubarde. Takođe, izložbom su obilježeni i jubileji 120 godina od rođenja i 50 godina od smrti Milunovića i 110 godina od rođenja Lubarde.
U prostoru JU Muzeji i galerije Budve, konkretno u Spomen domu „Crvena komuna“, održavan je niz festivala i srodnih programa: Petrovac Jazz Fest, Dani mladih umjetnika i stvaralaca, međunarodni festivali folklora, pozorište za djecu itd.