MAJA VUČELIĆ (DEMOS) OCJENJUJE DA JE PROGRAM UREĐENJA PROSTORA PREPISAN
acrt programa uređenja prostora za 2018. godinu podrazumijeva većinu nerealizovanih značajnih projekata koji su obećani od strane DPS-a u toku prethodne predizborne kampanje, ocijenila je Maja Vučelić, odbornik Demosa. Vučelić navodi da je jasno da vlast u Glavnom gradu ne može ispuniti svoje obećanja.
-Baš će biti interesantno da li će opet građanima Podgorice ponuditi ista obećanja kao prije četiri godine, nakon što su već dokazali da ne mogu da ih ispune. Pitala bih vlast u Glavnom gdje su novi vrtići, škole, gradska bolnica, a da ne spominjem saobračajnu infrakstukturu? Svake godine dobijamo programe koji su natrpani obećanjima iz 2014. godine, ali nikako da se realizuju – navodi Vučelić.
Ona dodaje da se programi prepisuju iz godine u godinu.
-Po tome se vidi neefikasnost i nesposobnost vlasti u Glavnom gradu. Konkretan primjer su projekti čiju je rekontrukciju i izgradnju Agencija za izgradnju i razvoj Podgorice trebala završiti prije par godina kao što su rekonstrukcija Cetinjskog puta, Ulice Vojisavljevića, rekonstrukcija prve faze Zmaj Jovine ulice i to od Bulevara Josipa Broza Tita do Ulice Cara Lazara, rekonstrukcija dijela Ulice Rista Stijovića, rekonstrukcija Ulice Vuka Karadžića. Tu su izgradnja mosta kod Osnovne škole „21. maj”, izgradnja pješačke staze od OŠ „Niko Maraš” i drugo-smatra Vučelić.
Maja Vučelić dodaje da se Podgoričani svakodnevno suočavaju sa uništavanjem zelenih površina.
-Imamo primjer u Siti kvartu i Zagoriču, a najsvježiji primjer je nacrt plana za kasarnu Morača. Podsjećam dugodišnju vlast da je Podgorica nekada bila jedan od gradova koje karakteriše puno zelenih površina, ali to danas ne možemo reći.
U prostorno-urbanističkom planu su objašnjena pravila koliko zelenih površina po broju stanovnika mora imati svaki stambeni blok i na koji način one moraju biti raspoređene. Imajući u vidu da vlast u Glavnom gradu krši osnovna pravila gradnje, napominjem da je neophodno napraviti analizu postojećeg stanja i stopirati betonizaciju zelenih površina. Nedopustivo je da se prilikom izgradnje novih stambenih blokova uništavaju zelene površine, kao što je slučaj na Starom aerodromu, u Siti kvartu, Bloku 9 i pored zgrada kod Krivog mosta. Vlast u Glavnom gradu ne može da se odnosi prema zelenim površinama kao da su nebitan faktor, jer one imaju veliki značaj kako bi razvoj grada bio održiv. Podgorica je u junu 2013. godine proglašena eko opštinom, ali do danas grad nije održiv, nije dovoljno zelen a još manje eko – smatra Vučelić.