fbpx

Obećavaju već obećano

Obećavaju već obećano

MAJA VUČELIĆ (DEMOS) OCJENJUJE DA JE PROGRAM UREĐENJA PROSTORA PREPISAN

a­crt pro­gra­ma ure­đe­nja pro­sto­ra za 2018. go­di­nu pod­ra­zu­mi­je­va ve­ći­nu ne­re­a­li­zo­va­nih zna­čaj­nih pro­je­ka­ta ko­ji su obe­ća­ni od stra­ne DPS-a u to­ku pret­hod­ne pred­iz­bor­ne kam­pa­nje, oci­je­ni­la je Ma­ja Vu­če­lić, od­bor­nik De­mo­sa. Vu­če­lić na­vo­di da je ja­sno da vlast u Glav­nom gra­du ne mo­že is­pu­ni­ti svo­je obe­ća­nja. 
-Baš će bi­ti in­te­re­sant­no da li će opet gra­đa­ni­ma Pod­go­ri­ce po­nu­di­ti ista obe­ća­nja kao pri­je če­ti­ri go­di­ne, na­kon što su već do­ka­za­li da ne mo­gu da ih is­pu­ne. Pi­ta­la bih vlast u Glav­nom gdje su no­vi vr­ti­ći, ško­le, grad­ska bol­ni­ca, a da ne spo­mi­njem sa­o­bra­čaj­nu in­frak­stuk­tu­ru? Sva­ke go­di­ne do­bi­ja­mo pro­gra­me ko­ji su na­tr­pa­ni obe­ća­nji­ma iz 2014. go­di­ne, ali ni­ka­ko da se re­a­li­zu­ju – na­vo­di Vu­če­lić.
Ona do­da­je da se pro­gra­mi pre­pi­su­ju iz go­di­ne u go­di­nu.
-Po to­me se vi­di ne­e­fi­ka­snost i ne­spo­sob­nost vla­sti u Glav­nom gra­du. Kon­kre­tan pri­mjer su pro­jek­ti či­ju je re­kon­truk­ci­ju i iz­grad­nju Agen­ci­ja za iz­grad­nju i raz­voj Pod­go­ri­ce tre­ba­la za­vr­ši­ti pri­je par go­di­na kao što su re­kon­struk­ci­ja Ce­tinj­skog pu­ta, Uli­ce Vo­ji­sa­vlje­vi­ća, re­kon­struk­ci­ja pr­ve fa­ze Zmaj Jo­vi­ne uli­ce i to od Bu­le­va­ra Jo­si­pa Bro­za Ti­ta do Uli­ce Ca­ra La­za­ra, re­kon­struk­ci­ja di­je­la Uli­ce Ri­sta Sti­jo­vi­ća, re­kon­struk­ci­ja Uli­ce Vu­ka Ka­ra­dži­ća. Tu su iz­grad­nja mo­sta kod Osnov­ne ško­le „21. maj”, iz­grad­nja pje­šač­ke sta­ze od OŠ „Ni­ko Ma­raš” i dru­go-sma­tra Vu­če­lić.
Ma­ja Vu­če­lić do­da­je da se Pod­go­ri­ča­ni sva­ko­dnev­no su­o­ča­va­ju sa uni­šta­va­njem ze­le­nih po­vr­ši­na.
-Ima­mo pri­mjer u Si­ti kvar­tu i Za­go­ri­ču, a naj­svje­ži­ji pri­mjer je na­crt pla­na za ka­sar­nu Mo­ra­ča. Pod­sje­ćam du­go­di­šnju vlast da je Pod­go­ri­ca ne­ka­da bi­la je­dan od gra­do­va ko­je ka­rak­te­ri­še pu­no ze­le­nih po­vr­ši­na, ali to da­nas ne mo­že­mo re­ći. 
U pro­stor­no-ur­ba­ni­stič­kom pla­nu su ob­ja­šnje­na pra­vi­la ko­li­ko ze­le­nih po­vr­ši­na po bro­ju sta­nov­ni­ka mo­ra ima­ti sva­ki stam­be­ni blok i na ko­ji na­čin one mo­ra­ju bi­ti ras­po­re­đe­ne. Ima­ju­ći u vi­du da vlast u Glav­nom gra­du kr­ši osnov­na pra­vi­la grad­nje, na­po­mi­njem da je neo­p­hod­no na­pra­vi­ti ana­li­zu po­sto­je­ćeg sta­nja i sto­pi­ra­ti be­to­ni­za­ci­ju ze­le­nih po­vr­ši­na. Ne­do­pu­sti­vo je da se pri­li­kom iz­grad­nje no­vih stam­be­nih blo­ko­va uni­šta­va­ju ze­le­ne po­vr­ši­ne, kao što je slu­čaj na Sta­rom aero­dro­mu, u Si­ti kvar­tu, Blo­ku 9 i po­red zgra­da kod Kri­vog mo­sta. Vlast u Glav­nom gra­du ne mo­že da se od­no­si pre­ma ze­le­nim po­vr­ši­na­ma kao da su ne­bi­tan fak­tor, jer one ima­ju ve­li­ki zna­čaj ka­ko bi raz­voj gra­da bio odr­živ. Pod­go­ri­ca je u ju­nu 2013. go­di­ne pro­gla­še­na eko op­šti­nom, ali do da­nas grad ni­je odr­živ, ni­je do­volj­no ze­len a još ma­nje eko – sma­tra Vu­če­lić. 

Izvor: Dan