Povodom otvorenog bezakonja Skupštine
Kulminacija protivzakonitog djelovanja vladajuće elite ostavljena je, po svoj prilici namjenski, za kraj godine. Tako je njihova glasačka mašinerija u Skupštini na brzu ruku i u smiraj godine izglasala kontraverzni zakon o ulaganju 155 miliona eura u tradicionalnog gubitaša i kontinuiranog potrošača novca građana, kompaniju Montenegroerlajnz.
Ovakav akt je u suprotnosti sa važećim Zakonom o državnoj pomoći, a nije obezbijeđeno ni potrebno mišljenje nadležne Agencije za zaštitu konkurencije.
Drugi primjer bahatosti i grubog kršenja pravnih normi predstavlja izbor viceguvernerke CBCG, iako je još uvijek u toku sudski postupak koji se vodi po tužbi za nezakonitu smjenu viceguvernerke Radović. Ovakvo činjenje sadrži potencijalno višestruke nezakonitosti i predstavlja nastavak nepotrebno stvorenog pravnog galimatijasa. Krajnja posljedica je izazivanje strahovite pravne nesigurnosti, jer bahata i orkestrirana elita nastoji da ustanovi „pravilo“ da trenutna skupštinska većina može da prekraja čak i sudske odluke, čime se gazi elementarno načelo podjele vlasti.
Ovim se još jednom pokazalo da vlast i pojedinci bliski vlasti državu tretiraju kao sopstveni plijen. Očigledno je da inicijatori ovih nezakonitih akcija nastoje da izbjegnu odgovornost za protivpravno činjenje prebacujući ovakve odluke na Skupštinu kao kolektivno tijelo. Međutim, nema sumnje da, kao što je evidentno u slučaju pomoći MA, upravo Vlada ima najveću odgovornost za mjere koje preduzima.
U oba navedena slučaja vlast se direktno konfrontira sa relevantnim međunarodnim adresama, prije svega EU. Time njihova bahatost prevazilazi okvire crnogorske sredine, stižući i do međunarodnih instanci, sve to sa negativnim posljedicama po zemlju.
Umjesto interesa korumpiranog vrha vlasti, krajnji je momenat da se počne voditi računa o interesima svih građana. Mi u DEMOS-u smo odlučni da se borimo do ostvarivanja tog zajedničkog cilja, kako bi stvorili sistem koji će svim građanima omogućiti pristojan život.