Poslanik DEMOS-a Miodrag Lekić, koji je bivši ministar vanjskih poslova i ambasador u više država, smatra da je recipročna mjera Srbije kao ustaljena praksa u međunarodnim odnosima još jedno neprijatno nasljeđe novoj vlasti ostalo od odlazeće koju predvodi lider Demokratske partije socijalista i predsjednik države Milo Đukanović.
Odluka Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore da protjera ambasadora Srbije Vladimira Božovića je urađena po nalogu Demokratske partije socijalista i radi se o provincijskom gafu jer se donosi četiri dana prije izbora nove crnogorske vlade, kazao je poslanik i predsjednik DEMOS-a Miodrag Lekić.
MVP je juče Božovića proglasilo personom non grata i zatražilo da napusti državu, a Srbija je odgovorila na isti način i proglasila ambasadora Crne Gore u Srbiji Tarzana Miloševića nepoželjnim.
Lekić, koji je bivši ministar vanjskih poslova i ambasador u više država, smatra da je recipročna mjera Srbije kao ustaljena praksa u međunarodnim odnosima još jedno neprijatno nasljeđe novoj vlasti ostalo od odlazeće koju predvodi lider Demokratske partije socijalista i predsjednik države Milo Đukanović.
“Kao da nije dosta ostavljeno nasljeđe ogromnih ekonomskih dugova, mnoge pokazatelje korumpirano-kriminlizovane države i teško stanje forsiranih podjela u crnogorskom društvu”, kazao je Lekić za “Vijesti”.
MVP Crne Gore je kao razlog za odluku naveo komentare Božovića o Podgoričkoj skupštini 1918. čime je, kako navode, ponizio najviše zakonodavno tijelo Crne Gore – Skupštinu, koja je 29. novembra 2018. usvojila Rezoluciju o poništenju odluka Podgoričke skupštine.
“Odluka, formalno MVP-a, o protjerivanju iz naše zemlje ambasadora Srbije, elegantnije nazvan persona non grata, se može vidijeti u nekoliko ravni. Prvo, imajući u vidu toliko puta pokazanu neautonomnost istog ministarstva, ne treba imati dileme da je MVP samo sprovelo odluku nekog dežurnog u DPS-u, koji je prethodno dobio isto uputstvo od još nekoliko dana premijera (Duška) Markovića, kojem je sve opet prethodno javio predsjednik Đukanović. Dakle, ista ona linija koja je svojevremeno u aranžmanu sa punktovima srbijanske vlasti ne tako davno uvezla u Crnu Goru nezapamćeno vulgarno-propagandne tabloide “Informer” i “Pink”. Ista ekipa koja je definisala odnose između Srbije i Crne Gore za najbolje u posljednjih 20 godina. MVP je tada kao i sada poslušno slijedio ove zaokrete vladajuće političke ekipe ovdje”, ističe Lekić.
On dodaje da tajming donošenja odluke, četiri dana prije izbora nove vlade, govori o “institucionalnom, prilično provincijskom, gafu na domaćem planu koji pokazuje više neke druge momenate.
“Naime, pokazuje stanje jake frustracije odlazeće vlasti sa vidljivim motivom nekog osvetničkog poteza. U suštini prema građanima koji su izabrali drugu vlast. Ako su eventualno bili zreli uslovi da crnogorske državne institucije na određeni način dijeluju prema ambasadoru Srbije onda je to trebalo ostaviti predstavnicima nove vlasti”, dodaje Lekić.
On navodi da izbor teme Podgoričke skupštine 1918. za razlog diplomtske odmazde zvuči kao groteskni nastavak političke eksploatacije iste teme za koju smatra da treba da se raspravi najprije u krugovima istoriografije a zatim bez strasti u crnogorskoj javnosti.
“Peto, kao što je neadekvatna zloupotreba istorijskih tema od strane predstavnika bivše vlasti, ne rijetko i od onih koji svoje lične inklinacije i praksu prema korupcionaškim radnjama prikrivaju odanošću prema nekim istorijskim datumima – isto tako je neprihvatljivo neumjesno ulaženje u iste teme od strane stranih diplomata. U konkretnom slučaju, ambasadora Srbije koji mora imati svijest da predstavlja drugu državu od koje se ne očekuje da arbitrarno utvrđuje istine o crnogorskoj istoriji. Ipak, uprkos neadekvatnim reakcijama ambasadora Srbije, njegovo protjerivanje u ovom momentu od strane odlazeće vlasti je krajnje problematično, u svakom slučaju improvizovana odluka sa lošim posljedicama”, zaključuje Lekić.
Preuzeto sa portala Vijesti