LIDER DEMOSA MIODRAG LEKIĆ U INTERVJUU ZA „DAN” O NASTUPU OPOZICIJE NA PREDSJEDNIČKIM IZBORIMA
Bojkot parlamenta je dvostruko odgovoran politički čin opozicije jer je, na prvom mjestu, to ozbiljan odgovor na neregularne izbore održane u uslovima objavljenog državnog udara. Drugo, ispunjavanje uslova za prekid bojkota je, u suštini, ozbiljna inicijativa kojom bi zemlja izišla iz duboke krize i stanja neregularnosti političkog sistema, rekao je predsjednik Demosa Miodrag Lekić. On je u intervjuu za „Dan” poručio da Demos nastavlja bojkot parlamenta jer nema suštinskih razloga za njegov prekid.
●Jeste li zapazili neke pomake u ispunjavanju ranije postavljenih uslova da Demos prekine bojkot parlamenta?
– Demos nastavlja bojkot parlamenta jer nema suštinskih razloga za prekid bojkota. Istina, postoje potezi koji su naškodili politici opozicionog bojkota, kao što je povratak ili povremeni povratak dijela opozicije u parlament, što je inače pravo i odgovornost svake partije da odlučuje kao smatra da treba. Ipak, sve zajedno, nisu negirani razlozi za nastavak bojkot parlamenta.
Podsjećam da je bojkot dvostruko odgovoran politički čin opozicije. Prvo, to je ozbiljan odovor na neregularne izbore održane u uslovima objavljenog državnog udara. Drugo, ispunjavanje zahtjeva za prekid bojkota jeste u suštini ozbiljna inicijativa kojom bi zemlja izišla iz duboke krize i stanja neregularnosti političkog sistema.
●Znači li to da je odluka isključivo u rukama vlasti?
– Da, vlast je pred izborom da li da prihvati dogovor o racionalnom i demokratskom izlasku iz krize, ili da preko propagandnih punktova ušminkava krizu, da zemlja sve više tone u ekonomsko-dužničku provaliju, da se sve nastavi slikom neregularnog i sada već tragikomičnog krnjeg paralamenta, a sve to sa novim skandaloznim aferama dijela vrha vlasti, porodice Đukanović u prvom planu.
Ako to neko spolja želi da podrži iz određenih razloga i interesa, onda takvi gube kredibilitet u crnogorskoj javnosti, ako im je uošte stalo do te javnosti. Ali, to ćemo učiniti javnim, Demos će tome dati doprinos, kao stranka ozbiljnih i umjerenih stavova, bez fobično neprijateljskih stanja prema bilo kojoj strani i bez klijentelističkih obaveza prema bilo kome na međunarodnom nivou.
●Znači li to da opozicija nije bez odgovornosti u čitavoj situaciji?
– Ne znači. Opozicija jeste odgovorna da se osmišljenim javnim djelovanjem, kako partija pojedinačno, tako i opozicije, u mjeri u kojoj ona može da nađe zajednički imenitelj, ozbiljno nametne kao alternativa postojećoj dobrim dijelom nekontrolisanoj vlasti, koja bi kvalitativno doprinijela izgrađivanju crnogrskog društva na premisama pravne, dekriminalizovane, ekonomski reformske, evropske države, sve to u uslovima stabilnosti zemlje. U Crnoj Gori demokratija nije uhvatila korijene. Svi demokratski činioci društva, opozicija u prvom redu, treba kvalitetom svog javnog djelovanja da promijene stanje nabolje.
●Vjerujete li da je bliža saradnja u opoziciji moguća, imajući u vidu brojne međusobne optužbe i teške riječi u opozicionom bloku?
– Nadam se da može. Ako ne može cijela opozicija, a želio bih da može cijela, onda neka sarađuju oni koji to mogu. Da sarađuju i uz međusobne razlike, ali uz bitan uslov nenapadanja. Pogotovo bez napadanja nekontrolisanim riječima, sve do besmislenih kleveta.
Držeći do političke kulture i značaja opozicionog jedinstva, Demos nikada nije napao nijednu opozicionu stranku. S druge strane, primamo k znanju izrečene nekorektnosti i podmetanja prema nama, što će i dalje biti mjera za stepen saradnje ili distance prema političkim subjektima u opoziciji.
Iskreno mi je žao što se iz opozicione javnosti ponekad, svjesno ili nesvjesno, imitira forma i suština javnog diskursa vladajuće stranke tokom njenih višedecenijskih nacionalnih, državnih i ideoloških mijena.
●Na šta konkretno mislite?
– Vladajuća stranka već nekoliko decenija nameće jak propagandno-manipulatorski ton politici, varirajući razne oblike i izvođače, od dežurnih partijskih propagandista, pa do iznajmljenih, plaćenih agitatora. Uoči izbora, oni najbučniji i najplaćeniji bljuju nevjerovatne laži i gadosti. Čak se pretenduje da je ovakvo poimanje politike nešto normalno, da je to zapravo manifestacija političkog uma.
Hoću da kažem da mi je žao da se iz opozicione javnosti, političke i ukupne, na javnoj sceni mogu čuti ili pročitati javni nastupi u kojima se neodgovornost za javnu riječ, zapravo sklonost neistinama, tretira kao individualna vrlina i poželjni javni model funkcionisanja društva i politike. Ovdje, dakle, postoje objašnjenja i istorijat zašto politika nije shvaćena kao argumentovani dijalog, nego kao podvala drugima.
●Da li biste prihvatili da budete kandidat za predsjednika Crne Gore na izborima iduće godine?
– Nastojim da djelujem promišljenim, javno odgovornim odlukama, u širem interesu građana. Zato u ovom trenutku želim da doprinesem da demokratska javnost, koja teži suštinskoj političkoj i kulturnoj promjeni ove zemlje, pronađe zajedničkog kandidata. Takav kandidat bi, umjesto dosadašnjeg depersonalizovanog poslušnika, ne samo vratio dostojanstvo funkcije predsjednika države, već bi aktivno, autonomno, vrednosno-politički djelovao prema javnosti i u sistemu podjele vlasti.
Zavisno od rezultata ove faze, a zatim i od stavova u našoj stranci, donijeću odluku o mom eventualnom učešću na tim izborima.
●Po Vašem sudu, postoje li sukobi i kriza u DPS-a, imajući u vidu informacije o oštrim sukobima u pojedinim opštinskim odborima te stranke i o mimoilaženju između Đukanovića i Markovića?
– Radi se o monolitnoj partiji, čiji djelovi funkcionišu i na bazi pravila kriminalnih grupa. Recimo, bivši ideolog i potpredsjednik te stranke je jedan od sudski potvrđenih šefova kriminalnih grupa. Istina, on je sada osuđenik u bjekstvu, sofisticiranog karaktera, po svemu sudeći uz pomoć sličnih i uticajnih drugova iz stranke. Dakle, u toj stranci se mnogo toga dešava iza kulisa, i to na bazi mjerenja odnosa snaga. Tačno je da se mogu naći razlike u izjavama o nekim bitnim pitanjima između Đukanovića i Markovića.
Uočljivo je da je Đukanović opet u transu i novom ciklusu proizvodnje državnih neprijatelja, dok Markovića uspije da kaže ponešto i o onoj pravoj proizvodnji, od koje građani žive, ili treba da žive. Međutim, ne bih se bavio značenjima tih povremenih razlika. Govorimo o sredini koja je sva u lavirintima tajni, moći i straha. Ponavljam, politika je javna odgovornost, zauzimanje javnih stavova; ako krene nešto novo i ozbiljnije, moći ću da komentarišem. U svakom slučaju, jasno je da je u političkoj Crnoj Gori poslednji čas da se provjetri taj ustajali i buđavi vazduh koji dolazi iz mračnih zavjetrina u kojima zajedno funkcionišu dio nekontrolisanog političkog vrha i eksponenti organizovanog kriminala.
Besmisleno je podvaljivati Rusiji
●Šef crnogorske diplomatije je rekao da postoji osnov za bolje odnose sa Rusijom, ali će to zavisiti od toga da li će se ta država miješati i u predstojeće izbore u Crnoj Gori. Kako Vi tumačite tu izjavu?
– Ta izjava, najblaže rečeno nediplomatska, zabrinjavajuća je iz najmanje dva razloga. Ona dolazi poslije one skandalozne, provincijalno izazivačke koju je izrekao Đukanović držeći lekcije EU. Sada ide ova sa elementima tragikomičnog, dakle s obrazloženjem i porukom da će Crna Gora možda popraviti odnose sa Moskovom ako se Rusija ovog puta bude lijepo ponašala tokom izbora u Mojkovicu, Petnjici, Cetinju i Tuzima. Dakle, monitoring iz Podgorice za Rusiju je počeo, i to je javljeno svijetu.
Vraćajući se ozbiljnijem dijelu teme, ukazujem na sledeće: ako i postoji neki sporan momenat sa ruskim uticajem sa određenog nivoa na ovu sredinu, što sve treba dokazati činjenicama, više je nego nediplomatski, zapravo besmisleno, kontinuirano napadati Rusiju kao zemlju i državu i podvaljivati joj. To je i kontraproduktivno jer ima – i još će više imati – svoje posledice za Crnu Goru i njene građane.
Naime, ako crnogorski zvaničnici misle da će se napadima na Rusiju – ne isključujem da isti cilj imaju i napadi na EU – dopasti određenim krugovima u SAD, koji, uzgred, sve čine da diskredituju predsjednika Trampa, onda ta neozbiljna, kockarska politika nosi velike rizike. Rusija i SAD će u logici velikih sila resetovati, normalizovati svoje odnose, a nama će ostati hipoteka nepotrebnog agresivnog propagandističkog svrstavanja, sa neugodnim posledicama. Sve ukupno, ove neodmjerene izjave su neozbiljne i sa posledicama po zemlju, a sasvim sigurno suprotne većinskom raspoloženju crnogorskih građana.