Opredjeljenje vladajuće elite je da, i ovog puta, teret krize podjednako podnesu i siromašni i bogati. Ovakav model oporezivanja karakterističan je za ekonomsku politiku svih crnogorskih vlada predvođenih DPS-om tokom poslednje decenije
N
ajava Vlade da će početkom 2018. povećati osnovnu stopu PDV-a sa 19 odsto na 21 odsto, izvjesno je, pogoršaće ionako loše socioekonomske prilike u zemlji, a najteže posledice trpjeće najsiromašniji sloj stanovništva. Dakle, opredjeljenje vladajuće elite je da, i ovog puta, teret krize podjednako podnesu i siromašni i bogati. Ovakav model oporezivanja karakterističan je za ekonomsku politiku svih crnogorskih vlada predvođenih DPS-om tokom poslednje decenije.
Dakako, svaki put kad nas blagoizvole obradovati povećanjem poreza, vladini zvaničnici imaju tendenciju da to pravdaju preporukama bretonvudskih institucija (MMF i Svjetska banka) i potrebom fiskalne konsolidacije. Istovremeno, „zaborave“ da nas informišu kako MMF i Svjetska banka imaju identično rješenje za svaki ekonomski problem, u bilo kojoj zemlji, ne vodeći računa o društveno-ekonomskom kontekstu i specifičnostima ekonomskog sistema svake pojedinačne države. To rješenje se, u najkraćem, sastoji od povećanja poreza i smanjenja javnih izdataka. Na taj način faktički ulazimo u zonu začaranog kruga, jer se smanjenjem zarada i povećanjem poreza smanjuje ukupna potrošnja, čime se koči ekonomski rast zemlje.
Pritom, ne smijemo zaboraviti paradoks da se PDV kani povećati u zemlji gdje vrijednost nenaplaćenog poreza iznosi približno 700 miliona eura (da ne govorimo o komičnoj nemogućnosti državnih institucija da u dužem periodu uopšte dostave javnosti relevantnu informaciju u pogledu visine tog iznosa), dok su realni pozitivni efekti od povećanja poreza po ovom osnovu krajnje upitni, ukoliko uopšte postoje, kako ćemo vidjeti iz primjera koji slijedi.
Da se ekonomski rast i privredni oporavak zapravo postižu potpuno suprotnim mjerama od navedenih, najslikovitije govori primjer Rumunije. Zemlja je godinama bilježila niske stope rasta, da bi krajem 2015. rumunska vlada odlučila da preispita svoju poresku politiku i primijeni drugačiji model oporezivanja, koji je zasnovan na tzv. Laferovoj krivi (Artur Lafer, profesor Univerziteta u Čikagu). U najkraćem, radi se o prikazu efekata povećanja poreskih stopa, koji dokazuje da rast poreza zapravo proizvodi manje prihoda nego prije povećanja poreza. Iako zvuči kontradiktorno, dublja analiza pokazuje opravdanost ovakvog rezona, jer nametanjem visokih poreskih stopa obveznici bivaju demotivisani za poštovanje poreske discipline, što rezultira rastom sive ekonomije. Dalje, mala i srednja preduzeća teže podnose veće namete i ispadaju iz konkurencije. Protok kapitala se smanjuje što, u konačnom, onemogućava rast prihoda po osnovu poreza. Rumuni su, očigledno, uvidjeli opisanu pravilnost, pa su se odlučili na smanjenje PDV-a sa 24 odsto na 20 odsto. Osim toga, smanjili su i poreze na dohodak i dobit. Promjene su gotovo automatski proizvele željeni efekat, pa je rumunska ekonomija već u prvom tromjesečju od uvođenja ovih normi zabilježila rast od 4,3 odsto u odnosu na prethodnu godinu, što je nadmašilo sve procjene ekonomskih analitičara. Možda i važnije od toga, došlo je do velikog pada stope nezaposlenosti, koja je smanjena na svega 6,6 odsto.
Riješenost vladajuće elite u našoj zemlji da istraje na konceptu linearnog oporezivanja zaslužuje poseban osvrt, te ću se ovom prilikom dotaći samo nekoliko ključnih momenata vezanih uz ovakvo opredjeljenje. Naime, godinama svjedočimo trendu uvođenja različitih oblika poreza i nameta, koji su uvijek bili ravnomjerno distribuirani prema svim društvenim klasama, bez obzira na visinu dohotka. Ovakva politika doživjela je vjerovatno vrhunac uvođenjem čuvenog poreza „euro po euro“, koji je u međuvremenu ukinut, ali se koncept ravnomjernog oporezivanja zadržao kao ključno načelo ekonomske politike elite na vlasti. Čini se izlišnim napomena da ovakav pristup vodi daljem osiromašivanju (ionako siromašne) populacije, koja, treba li istaći, čini ubjedljivu većinu stanovništva. Umjesto ovakvog dehumanizovanog, pa i anticrnogorskog (jer je solidarnost među ključnim vrijednostima crnogorske tradicije, mentaliteta i identiteta) modela oporezivanja, našim bi okolnostima bio mnogo primjereniji model progresivnog oporezivanja, koji se temelji na principu da oni s većim prihodima plaćaju veće poreze. Takav je model oporezivanja u osnovi ekonomskih sistema skandinavskih zemalja, koje već decenijama zauzimaju vodeća mjesta u svijetu kada je riječ o kvalitetu života i životnom standardu njihovih građana. Time su se ove zemlje približile idealu pravednog društva, na koji bi crnogorske vlastodršce, pored moralnih, trebalo da obavezuju i pravni uzusi. Naime, Ustavom je nedvosmisleno definisano da je Crna Gora, između ostalog, i država socijalne pravde. Izostanak makar i načelne spremnosti da se posebno oporezuju bogatstvo i luksuz nije neočekivan, imajući u vidu da bi vladajuća kasta time, u prvom redu, oporezovala samu sebe.
U konačnom, dolazimo do pitanja kakav se zapravo sistem vrijednosti želi promovisati nametanjem ovakve ekonomske politike. Šta ćemo ostaviti kao moralnu pouku budućim generacijama? Zaključak da se opisanim ponašanjem zapravo promoviše uspostava poretka zasnovanog na darvinističkom pogledu na svijet, po kome veća riba jede manju, te da oni koji nijesu sposobni ili ne žele ,,da se snađu” (u prevodu: da kradu, prisvajaju društvena dobra, obamanjuju, manipulišu i slično) i ne zaslužuju da postoje, čini se sasvim opravdanim. Zbog ovakve situacije preostaje nam da se nadamo da će neke nove elite nastupati odgovornije i kreirati racionalnu ekonomsku politiku motivisanu opštim dobrom, umjesto permanentne demagogije i neznanja!