Sastavni dio ove razmjene usluga, prema njegovim riječima, je zatvaranje oči međunarodnih faktora pred autokratskom vladavinom lokalnog feudalca, duboko kriminalizovanim društvom, neodrživom ekonomijom. Lekić je naveo da su međunarodni predstavnici zadržali, više u pedagoškoj formi, kritikuju kriminal i korupciju. “Kritiku koja dobija apstraktne dimenzije i koju malo ko, posebno ne oni kojima je upućena, shvataju ozbiljno”. On je ukazao da je aktuelna politička situacija dobila nove dinamike i da se značajan dio opozicije, svako iz svojih razloga i svojim pravom, vratio u parlament. “Smatrali smo da je trebalo ostaviti parlament sve vrijeme u samoći nelegitimnosti i neregularnog funkcionisanja. Političko-inistitucionalni apsurd je trebalo da traje do kraja”, naveo je Lekić. Međutim, kako je dodao, onog trenutka kada je prestao da bude zajednički, bojkot je izgubio političku snagu. “Zato je naš stav, da se u ovom očigledno promjenjenom trenutku treba vratiti u parlament. Da se, bez obzira na brojčani izraz poslanika, čuje ozbiljan i demokratski glas Demosa u crnogorskom parlamentu”, rekao je Lekić.
Komentarišući promjene u Radio i Televiziji Crne Gore, Lekić je rekao da je Đukanovićevu akciju pretvaranja Javnog servisa u svoj propagandni tabloid najpreciznije sintetizovao, “jedan od izvođača radova u parlamentarnom Odboru", rečenicom “I ostali će doći na red”.
“Đukanović je na poruke i proteste nažalost slabe demokratske javnosti u zemlji i adresa iz inostranstva odgovorio jasnom porukom da se autokratski lov na Javni servis, koji je napravio određene korake, nastavlja”, rekao je lider Demosa.
Prema njegovim riječima, suštinu nastale situacije ne mijenja činjenica da se premijer (Duško) Marković drži po strani povodom “te mračne operacije sa mnogo drastičnih kršenja zakona”.
“U ovoj nadrealnoj situaciji ovdašnjeg feuda zanimljivo je da medijska posluga režima, inspirisana sada izjavama samog Đukanovića, napada EU i to najgorim izrazima, dok se sadašnji šef predstavništva EU u Podgorici, kao i onaj prošli, otvoreno vrijeđaju”, naveo je Lekić.
On se pita da li je neki i nečiji geopolitički interes toliko važan da zbog njega u Crnoj Gori EU ne djeluje kao stub vrijednosti na što ona ima pravo da pretenduje, “već sve završava blijedim verbalizmom, čak izmičući pred lokanim postmodernism feudalcem koji joj čak otvoreno prijeti”.
Lekić je kazao da je situacija sa EU postaje nadrealna i da postoji veća opasnost da Đukanović primjeni kaluzulu balansa Uniji, nego što će ona nešto slično uraditi.
“Za sve nas koji vjerujemo u veliki projekat EU koji su započeli veliki ljudi, sada prisustvujemo igri niskog leta. EU postaje interesna zajednica, a ne vrjednosna”, zaključio je Lekić.