fbpx

Željko Šofranac, član GO DEMOS-a: Dodatno ojačati podršku poljoprivrednom sektoru

Željko Šofranac, član GO DEMOS-a: Dodatno ojačati podršku poljoprivrednom sektoru

Poljoprivreda i povratak sopstvenoj proizvodnji postaju goruća tema u regionu  u svijetlu očekivanih  problema u nadolazećoj ekonomskoj krizi. Po mnogima najvećoj do sada sa kojom će se svijet suočiti. Pandemija Covida-19 pokazala je da države sa razvijenom poljoprivrednom proizvodnjom ne moraju da strahuju i suočavaju se sa nestašicom osnovnih životnih namirnica.

Nažalost vanrednih okolnosti će uvijek  biti, a na nama je da ih što spremnije dočekamo.

 Društvo koje je sposobno i u ovim teškim vremenima da se osloni na sopstvenu proizvodnju i time čuva svoje proizvođace mora biti naš izbor, u odnosu na dosadašnje stanje u kom se uvozi i time štiti uvoznički lobi, koji se rukovodi devizom da je lakše uvesti nego proizvesti.

 Crna Gora ima skoro 1.960 km2 (kvadratnih kilometara) obradivih poljoprivrednih površina i preko 450.000 kvadratnih kilometara pašnjaka i livada za razvoj stočarstva.Poražavajuća je činjenica da nas na dnevnom nivou  uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda košta preko milion eura, a na godišnjem oko 500 miliona.

Zašto uvozimo ono što možemo sami da proizvedemo, ako po glavi stanovnika imamo čak 3 hiljade metara kvadratnih obradive površine?

 Mi u Demosu smatramo da je kriza izazvana pandemijom Covid-19 možda i postala prilika da ispravimo višedecenijsko zapostavljanje poljoprivrede, te da se konačno snažnije i odgovornije okrenemo razvoju poljoprivredne proizvodnje, ali i da ojačamo podršku preradi poljoprivrednih proizvoda u finalne proizvode. 

 Želimo da novac zarađen ovdje ostaje u našoj zemlji, da plaćamo našeg farmera i radnika, a ne da stavaramo profit uvozničkom lobiju i siromašimo zemlju.

 Shodno našem opredjeljenju i želji da razvijamo domaću poljoprivredu predlažemo niz mjera za koje vjerujemo da mogu pomoći našim vrijednim domaćinima da od svog rada mogu da žive.

 Mjere za pomoć poljoprivredi:

  1. Subvencijama dodatno podržati proizvodnju voća i povrća, mlijeka i mliječnih prerađevina uz garantovani otkup određenih količina;
  2. Isplatiti sva dugovanja poljoprivrednicima na ime premija;
  3. Ponuditi kredite po niskim kamatnim stopama za pripremu ovogodišnje sjetve i nabavku nove mehanizacije sa grejs periodom od godinu dana;
  4. Za vrijeme pandemije omogućiti poljoprivrednim proizvođačima kretanje i poslije zabrana kako bi obavljali svoj posao;
  5. Omogućiti pčelarima da se slobodno kreću u obavljanju svog posla (selidba pčelinjih društava zbog paše koja je u ovom periodu  neophodna da ne bi prihranjivali pčelinja društva);

6. Smanjenje cijene zakupa tezgi na pijacama u iznosu od 50%, do kraja 2020. godine.