Među mnogim objašnjenjima u emisji “Načisto” Verice Maraš direktorice javnog preduzeća “Plantaže” koje je u većinskom vlasništvu države, treba izdvojiti i onu o porodičnim kriterijumima za zapošljavanje.
Dok je nepotističko-partijsko zapošljavanje široko uzelo maha u crnogorskom društvu, direktorica “Plantaža” je bez ustručavanja, ne samo potvrdila praksu porodičnog zapošljavanja, već je dobrovoljno obrazložila upravo poželjnost porodične strukture u toj državnoj firmi.
Naime, direktorica i članica visokog partijskog foruma DPS je otvoreno, gotovo dirljivo, rekla da su u “Plantažama” zaključili da je najbolje za firmu da njihovi članovi porodice zajedno rade baš u istom preduzeću.
Ovaj zaključak je dosledno i realizovan, a čitava operacija takvog zapošljavanja, iako neodoljivo podsjeća na mafiokratske sredine, je predstavljena kao inovativan i reformski potez.
Ovaj primjer velikog otuđenja i degeneracije crnogorskog društva nažalost nije usamljen slučaj i sasvim se uklapa u širi koncept porodične države. A sve opet odgovara zvaničnim, nedavno saopštenim međunarodnim ocjenama o hibridnoj autokratiji i endemskoj korupciji u Crnoj Gori.
Zato promjene, naravno promjene na bolje, nisu samo poželjnost već imperativ crnogorskog društva i jedini način da se izbjegne totalni, dakle ekonomski, pravni i vrijednosni sunovrat zemlje.
DEMOS će otvoreno doprinositi zaustavljanju negativnog kretanja crnogorskog društva i izgrađivanju ozbiljne države pravila koja će jednako važiti za sve njene građane.