Danas se obilježava Svjetski dan borbe protiv siromaštva, a podatak iz 2019. nam pokazuje da je svaki četvrti stanovnik Crne Gore siromašan.
Pandemija korona virusa još više je uticala na porast broja siromašnih u Crnoj Gori, a brojke pokazuju da je preko 50000 radnika dobilo otkaz od čega je 8000 žena, među kojima je veliki broj samohranih majki.
Nezaposlenost je najveći uzrok siromaštva, a u Crnoj Gori postoji veliki broj porodica u kojoj nijedan član nije zaposlen. Djelovanje vlasti CG
bi trebalo ići u smjeru da makar jedan član takvih porodica dobije posao.
Samohrani roditelji predstavljaju jednu od posebno ranjivih kategorija društva, pa smatram da je potrebno pružiti još veću podršku njima, naročito u smislu rješavanja njihovog stambenog pitanja i obezbjeđivanja posla.
Da se osvrem na Alimentacioni fond, koji ne bi smio da bude predizborna priča i koji bi mogao da zaživi već početkom naredne godine.
Alimentacioni fond je dobro rešenje i funkcionisao bi na sledeći način: privremeno izdržavanje djece kroz fond, koji ima za cilj, da omogući da
država isplati novac samohranim roditeljima, te da kasnije, koristeći zakonske mehanizme, novac refundira od onog roditelja koji izbjegava da
izvrši svoje obaveze. Povoljan ekonomski status znači i samostalnost koja u mnogim slučajevima služi i kao prevencija nasilja.Pružanje jednakih mogućnosti ženama za rad, kroz veći broj programa i obuka, neće samo uticati na povećanje porodičnih prihoda, već i u mnogim slučajevima na smanjenje siromaštva djece žrtava porodičnog nasilja, jer će zaposlene žene zaista biti u stanju da prekinu život u nasilničkom okruženju.
Jasmina Krcić, članica GO DEMOS-a i
članica predsjedništva Foruma žena DEMOS-a