Lider DEMOSA Miodrag Lekić u razgovoru za „DAN” o Markovićevom pozivu OEBS-u. Ne treba napuštati politiku bojkota i tri poznata zahtjeva za prevazilaženje krize, a sa druge strane treba biti spreman za dijalog kojim bi se našao kompromis,
a time i operacionalizovali demokratski zahtjevi opozicije, poručio je Miodrag Lekić Najnoviji javni poziv OEBS-u izražava priznanje vlasti da se zemlja nalazi u krizi, smatra predsjednik Demosa Miodrag Lekić. Kako je kazao u razgovoru za „Dan”, makar izražavao i određenu konfuziju, možda i iznuđenu taktiku zbog složenih prilika u vrhu vlasti, taj gest ne bih potcjenjivao”.
– Ne vjerujem da se OEBS može uključivati u rješenje krize bez poziva drugoj političkoj polovini zemlje. Drugim riječima, ako se vlast ili njeni segmenti ustručavaju ili ne smiju da direktno pozovu opoziciju da se zajedno nađe rješenje za duboku krizu, pa dakle pozivaju opoziciju preko OEBS-a i to je opcija, istina nešto zamršenija – naveo je Lekić.
Dodao je da, naravno, i opozicija ima svoju odgovornost u nastaloj krizi.
– Mora se biti, zbog interesa zemlje, u isto vrijeme principijelan i fleksibilan. S jedne strane, ne napuštati politiku bojkota i tri poznata zahtjeva za prevazilaženje krize, i s druge biti spreman za dijalog kojim bi se našao kompromis, a time i operacionalizovali demokratski zahtjevi opozicije – poručio je lider Demosa.
Kako je ocijenio, „iza sitnih politikantskih izjava i igara koje predstavljaju lažnu političku dinamiku se krije cimentiranje sve riskantnije krize”. Kriza se, kaže Lekić, „ne može riješiti pingpong izjavama niskog, inadžijskog formata, u čemu prednjače predstavnici vlasti čija je odgovornost za cimentiranje krize objektivno najveća”.
– Dubina krize je toliko velika da se zemlja nalazi na velikoj raskrsnici. Teške i negativne posledice statusa kvo neminovno dolaze ukoliko se ne pokrene ozbiljna inicijativa za prevazilaženje krize. Ne zaboravimo, institucionalno-političku krizu prati trajanje dužničke spirale, rasprodaje preostalih nacionalno ekonomskih resursa, posebno od Bojane do Prevlake, nastavak davno započete kriminalizacije crnogorskog društva kao i uspon etnocentričkih duhova različitih boja, što takođe riskantno razara jedninstva zemlje. Nije dobro po zemlju i njene građane da vlada nastavi sa imidžom trgovačko-dioničarskog društva koje primarno zadovoljava jake kadrovske apetite koalicionih subjekata, s ciljem da, uz normativno šminkanje države i uz izbjegavanje da se reformskom snagom uhvati u koštac sa suštinskim problemima, nekako dočeka 2020. godinu – ocijenio je Lekić.
Javnosti nije promaklo, kako je dodao, da po količini ponavljanih izjava predstavnika vlasti trajanje vlade do 2020. godine postaje cilj po sebi, sve više prioritetna i opsesivna tema.
– Nije važna ekonomsko socijalna strana tog pitanja, odnosno da li će građani ekonomski i izdržati do tada, da li će zemlja doživjeti ekonomski slom, da li će neregularne institucije sa krnjim parlamentom na čelu ostvariti princip legalnosti i napredak u evropskim integracijama. Dakle, trenutno imamo inflaciju neodgovornih izjava i manjak državničke inicijative. Od nominalnog šefa države, koji bi u ozbiljnim državama bio pokretač osmišljenih, demokratskih inicijativa za prevazilaženje političko institucionalne krize, ovdje niko ne očekuje ništa – podvukao je predsjednik Demosa.
Kako naglašava, dosta se komentariše, a na to opaozicija bez valjanih dokaza ne treba da računa, na tzv. sukob u strukturama vlasti. Ukazuje da nije sklon da sve nosioce vlasti vidi pod etiketama kriminala i korupcije niti da tamo niko ne vidi dubinu krize i neophodnost pokretnja ozbiljne državničke inicijative za njeno rješenje.
– Takvo rješenje, i to je valjda svakome jasno, ne može ići bez dijaloga sa predstavnicima pola Crne Gore. Utisak je da na dvoru vrha vlasti postoji, između ostalog, i problem nedovoljne hrabrosti da se pokrene ozbiljna inicijativa u interesu zemlje i građana. Zato će vrijeme brzo pokazati da li je tamo krenuo neki polufinalni meč. Ili se derbi zbog karaktera utakmice i specifičnih pravila igre odlaže sve dok se do kraja ne sagleda raspored igrača na više terena, od institucionalnih do kriminogenih. Jedino tako se može objasniti zašto je premijer nakon nedavne izjave da će Vlada za neki dan izaći sa konkretnim javnim predlozima opoziciji o izlasku iz političke krize, ubrzo, zapravo nakon sjednice Glavnog odbora stranke, odustao od najavljene inicijative. Ne bih rekao da su događaji na Univerzitetu bili neka vrsta predigre, makar se sve igralo uz mnogo faulova, na nekom dvorskom poligonu i u dvorskim dresovima – rekao je Lekić.
Paradoksalno, smatra on, ali i na toj priči vlast pokušava da propagandno profitira. Kako pojašnjava, „permanentna provincijalizacija Univerziteta i mnoge finansijske afere su prikrivene nacionalnom dramom – ko će sa dvora sa radnim mjestom na Univerzitetu uz takmičenje u odanosti prema vrhovniku biti na čelu, kako kažu, autonomnog Univeziteta”.
V.R.
Izbjeći unutaropoziciona napadanja
Po riječima lidera Demosa Miodraga Lekića, „uslov za demokratsko i kredibilno funkcinisanje opozicije jeste konačno i do kraja napuštanje agresivno parcijalnih interesa, kanibalističkih pretenzija praćenih primitivnim napadima, od bilo koga oni dolazili”.
– Mislim da je taj kvalitetni skok političke kulture moguć, sasvim sigurno je u zajedničkom interesu, dakle u interesu konstituisanja opozicije kao kredibilne alternative. Konačno i sasvim izvjesno, takav pristup je u interesu zemlje i njenih građana. Demos će takvoj opozicionoj politici davati otvoren i iskren doprinos – naglasio je on.